Silvestr se psem

Jak přežít silvestrovské oslavy se psem

 

 

Pokud máte doma plachého pejska, možná se už teď děsíte závěru roku. Dobře víme, že silvestrovské oslavy nemusí být pro pejsky vůbec příjemné, a proto vám přinášíme několik tipů, jak je přečkat v co největší pohodě. Na radu jsme se zeptali veterinářky Petronely Síbové.

 

Na úvod je třeba říct, že ohňostroje bývají nepříjemné pro většinu psů. Hlasité rány z petard jejich sluchu nesvědčí a je naprosto přirozené, že z nich bývají ve stresu. Zajímalo nás, zda můžeme pejska na toleranci hluku vytrénovat již od štěněte. „Na tuto otázku se nedá úplně stručně odpovědět. Rozhodně je důležitý už samotný výběr štěňátka. Jsou plemena, která jsou od přírody klidnější a méně se bojí, dále pak hraje roli vzor matky, od které štěňata kopírují své chování a charakter. Určitě je pak dobré začít chodit do psí školky, trénovat nácvik různých situací, se kterými vám poradí cvičitel,“ uvádí veterinářka Síbová.

 

Pozor na venčení

 

Ačkoli věříme, že tato poučka je naprosto základní, napsat to musíme. V období Silvestra svého pejska NIKDY nevenčete na volno.

S pejskem se snažte jít nejpozději vpodvečer, mějte ho na obojku či postroji a na vodítku. Rozhodně byste mu měli dát štítek se jménem, adresou, případně telefonním číslem.

Dlouhé procházky si nechte na jindy. Projděte pejska, ať se vyvenčí jak potřebuje a pak se vraťte domů.

 

Poskytněte psovi úkryt

 

Když se psi bojí, mají tendenci si hledat úkryt, ve kterém se budou cítit bezpečněji. Pokud máte možnost, připravte se na to a nachystejte pejskovi místo, kde mu bude relativně dobře. Nemusí to být nic složitého. Stačí přes stůl přendat deku nebo dlouhý ubrus, pro menší pejsky se může hodit i obyčejná kartonová krabice, kterou následně překryjete dekou.

 

Často může pomoci i oddělená místnost, jak potvrzuje i Petronela Síbová.

Pokud nemáme možnost vyjet někam do přírody, tak je asi nejlepší zavřít pejska do koupelny, pustit mu tam případně rádio a snažit se oddálit zvuky, které ho děsí.“ Platí to samozřejmě v případě, že jste doma a pejsek je na své prostředí, a to i na koupelnu, zvyklý.

 

Prášky na uklidnění

 

Zajímalo nás, zda existují nějaké účinné preparáty, které mohou pomoci pejska uklidnit.

 

Na zklidnění pejsků doporučujeme dva druhy přípravků. První jsou na přírodní bázi, obsahují většinou aminokyselinu tryptofan, která v mozku zvířat navozuje pocit pohody a bezpečí. Tyto přípravky je potřeba dávat dlouhodobě, minimálně 5 dní před očekávanou událostí a nejsou sedativní. Pak je druhý typ přípravků a ty způsobí sedaci, která nastoupí většinou do půl hodiny a přetrvává až 12 hodin. Tyto preparáty není vhodně používat příliš často.

 

Komunikujte

 

Pes čte velmi dobře signály svého páníčka. Dejte mu najevo, že je vše v pořádku a nemusí se ničeho bát.

Nezapomeňte, že psi velmi dobře vycítí naši energii a náladu. Nezáleží tedy ani tak na tom, co říkáte, ale co budete dělat. Snažte se chovat co nejpřirozeněji, klidně, jako by se vůbec nic nedělo. Vašim sledováním se pes postupně učí, že na této situaci není nic výjimečného a může mu to se zvládáním stresu pomoci.

 

Co s pejskem venku?

 

Pokud máte venkovního psa, doporučujeme ho na tento den vzít k sobě domů. Nezvyklé zvuky ho mohou velmi vyplašit a vystresovat, obzvlášť pak pokud je sám. Pes se může splašit, utéct nebo si nešťastně ublížit.

 

Věříme, že vám naše tipy pomohou s příjemným průběhem silvestrovského večera a užijete si ho vy i váš chlupatý miláček. V novém roce se na vás opět těšíme s dalšími zajímavými články!

 

 

Článek pro vás napsala: Tereza Cerhová

 

 

Za zodpovězení otázek děkujeme Petronele Síbové z veterinární kliniky v Modřanech.